NEAO-KP-1-2022/6-001103
Közösségi konzultáció
Projekt partnerünk a Háromszéki Kulturális Egyesület, konzorciumi partnerünk. A kultúrának mindig is erős identitásképző és közösségformáló szerepe volt Erdélyben, így volt ez Háromszéken is, amely mindig is gazdag kulturális élettel rendelkezett, tartotta népi hagyományait és éltette népszokásait. Erre a gazdag hagyományra építve terveztük hálózatba szervezni a háromszéki kulturális életet, összefogva a közösségi élet szervezőit, helyi kezdeményezéseket megerősíteni, új hagyományokat kezdeményezni, város-vidék közötti kulturális cserét elindítani.
A projekt keretében célunk kulturális podcastek gyártása- és az erre megfelelő stúdió kialakítása. Kovászna megyében nagyon sok kulturális rendezvény van, ezeket szeretnénk hangsúlyosabban bevinni a köztudatba podcast műsorok segítségével. A partneri szervezet kommunikációjával erősödik mind az anyaországi magyarokban és mind a külhoni magyarokban a hazaszeretet, a nemzeti identitás, a nemzeti összetartozás érzése. Nagy hangsúlyt fektetünk a nemzeti büszkeségre, az identitásra. A társpályázó olyan podcastok gyártását vállalja, ami a nemzeti identitás megőrzését szolgálja, illetve segíti Kovászna megye kulturális életének fellendítését.
Ehhez természetesen szükség van egy megfelelő stúdió kialakítására, ami jelen pályázat tárgya. A PERTU alapvetően az első kulturális podcast Háromszéken, amely ingyenes hozzáférést biztosít mindenki számára. Az adássorozat célja, hogy a beszélgetések mentén átfogó képet adjunk a minket körülvevő aktuális eseményekről, megismertessük Háromszék arcát, mélyebb kapcsolatot építsünk ki a közösségünkkel és a külhoni magyarokkal, válaszokat adjunk azokra a kérdésekre, amelyek a helyieket érdekli és érinti. A tájékoztatás és a nevelés mellett hangsúlyt fektetünk arra is, hogy szórakoztató tartalmakat gyártsunk, és régiónknak egy színesebb oldalát mutassuk be.
A konzorciumi megegyezés jegyében nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy erősítsük mind az anyaországi magyarokban, valamint a külhoni magyarokban a hazaszeretetet, a nemzeti identitást, a nemzeti összetartozás érzését. Meghívottjainkat is eszerint igyekeztünk megválogatni, hogy tudjunk magyarországi közéleti személyeket is megszólítani. Így volt vendégünk Berecz András, Zsigmond Barna Pál, Zacher Gábor, valamint olyan tehetséges háromszékieket, akiknek a karrierje Magyarországon indult el, mint Zöldi Lara és László Attila. A havi két alkalommal beütemezett beszélgetések és viták a gondosan megírt forgatókönyvtől, a teljesen improvizált terjednek, hiszen alkalmanként mozgó stúdióként is működni fogunk: helyi eseményekre látogatunk el, ahonnan élőben is közvetítjük a beszélgetéseket. Az epizódokban lehetőséget teremtünk, hogy bemutatkozhassanak a helyi projektek, illetve az azokon dolgozó alkotóközösség.
Emellett, természetesen végigkísérjük ezeknek a tevékenységeknek és programoknak a tervezési és alkotási folyamatát, sikereit.A epizódokban egy, alkalmanként két visszatérő házigazda lesz, a meghívott/meghívottak közt szakemberek, közéleti szereplők, sportolók, mezőgazdászok, köztisztségviselők és civilek is helyet kapnak. A PERTU lényegében a TÉR nevű podcast újragondolása is, amelyben Háromszék specifikus tartalmakat osztunk meg a hallgatósággal. Miután feltöltésre kerül az adott tartalom, gondoskodunk arról, hogy az különféle könyvtárakban, mint a Soundcloud, Spotify illetve a Youtubon is megjelenjenek. A csatornára való feliratkozás segítségével az epizódok automatikusan letölthetőek mobiltelefonra, laptopra vagy táblagépre.
A digitális hang- és videofájlok epizódszerű sorozata megtalálható majd a legnépszerűbb közösségi felületeken is, köztünk a Facebookon és Instagramon, így bármikor visszahallgathatók. Az elmúlt években látványosan megnőtt, és különösen nagy igény van a podcastok népszerűsítésére, mostanra már számos témában találhatunk magyar nyelvű tartalmakat változatos témákban, különböző platformokon. Nyilvánvaló, hogy ez egyre népszerűbb tartalomtípus, amivel egy szélesebb körű közönséget érhetünk el és egy olyan szintű kapcsolatot alakíthatunk ki, amit az írott sajtóval ma már nem érnénk el. Fontos kiemelni azt is, hogy most, amikor az írott sajtó gyakorlatilag egy letűnt korszakát éli, különösen szükség van hasonló tartalomgyártásra.
Ami megkülönbözteti ezt a médiumot a hagyományos, 20. századi „kapuőr”; média modelltől, és annak gyártási eszközeitől, hogy nyitott marad a nagyközönség előtt is, hiszen teret adunk a különböző témajavaslatoknak is. A PERTU műsor jegyzeteket, vendég életrajzokat, átiratokat valamint egy közösségi fórumot is tartalmaz majd, amely a műsor tartalmának megvitatására szolgál. A PERTU jelenlegi házigazdája Máthé Kincső, aki gazdag rádiós műsorvezető múltra tekint vissza. A podcast elsősorban kulturális témájú meghívottakat szólaltat meg, akikkel elbeszélgetünk a pályaválasztásról, esetleges nehézségekről és hogy hogyan látják a mostani társadalmat. A PERTU podcast mar a 14-ik adásánál tart, amiben a meghivottak kozott írók, írónők, pszichológusok, színészek, lelkészek, sportolók valamint egyéb közéleti szereplő a meghívott, de ugyanúgy elbeszélgettünk helyi hírességekkel is, akik zeneszerzők vagy énekesek, esetleg tehetségkutatók nyertesei.